مگلومین آنتی مونیت چیست؟

مگلومین آنتی مونیت Meglumine Antimonate

مگلومین آنتی مونیت دارویی است که قبل از X-ray و آزمایش های مشابه مصرف می شود و به پزشک کمک می کند که تصاویر گلو، معده و روده شما را بهتر روی فیلم مشاهده کند. این دارو ممکن است طبق تجویز پزشک شما همزمان با دارو های مختلف داخل عروقی مصرف شود. همراه کافه پزشکی باشید

 

تداخلات دارویی مگلومین آنتی مونیت

واکنش حساسیتی شدید ممکن است در افرادی که دارو های بتا بلاکر مصرف می کنند، مخصوصا بیماران مبتلا به آسم، رخ دهد. علاوه بر این، باید در نظر گرفت که بیماران تحت درمان با بتا بلاکر ممکن است به درمان استاندارد واکنش های حساسیت مقاوم باشند.

شیوع واکنش های تاخیری (مانند تب، بثورات پوستی، علائم شبه آنفولانزا، درد مفاصل و خارش) در بیمارانی که اینترلوکین دریافت کرده اند بیشتر است.

 

وجود آسیب کلیوی در بیماران دیابتی یکی از عوامل مستعد کننده اختلال کلیه به دنبال تجویز داروی حاجب است. این دارو ممکن است اسیدوز لاکتیک را در بیمارانی که بیگوانید مصرف می کنند سرعت دهد. برای احتیاط، بیگوانیدها باید ۴۸ ساعت قبل از تزریق ماده حاجب قطع شوند و پس از ارزیابی عملکرد کلیه مجددا شروع شوند.

این دارو ممکن است با برخی تست های تشخیصی تداخل داشته باشد.

به دنبال مصرف داروهای حاجب ید دار، ظرفیت بافت تیروئید برای گرفتن رادیوایزوتوپ جهت تشخیص اختلالات تیروئیدی تا دو هفته کاهش می یابد و حتی در مواردی نیز ممکن است طولانی تر شود.

 

مصرف در بارداری مگلومین آنتی مونیت

مطالعات مواردی از ناقص الخلقه زایی یا مشکلات دیگر جنینی ناشی از تجویز ناخواسته دارو در دوران بارداری را نشان نداده است.

بی خطر بودن محیط کنتراست برای استفاده در بیماران باردار به اندازه کافی اثبات نشده است. حدالامکان از قرار گرفتن در معرض اشعه در دوران بارداری اجتناب کنید. مزایا و معایب درمان باید بررسی شود.

ماده حاجب فقط در مقادیر بسیار کمی وارد شیر مادر می شوند. احتمالا شیردهی بی خطر است.

عوارض جانبی مگلومین آنتی مونیت

عوارض جانبی تهدید کننده حیات یا کشنده ممکن است رخ دهد.

 • تهوع، استفراغ، احساس درد یا گرما
 • واکنش آنافیلاکسی: آنژیوادم، سرفه، خارش، آبریزش بینی، عطسه، کهیر. این واکنش می تواند بدون در نظر گرفتن میزان مصرف و نحوه مصرف دارو رخ دهند. این علائم ممکن است اولین نشانه های شوک اولیه باشد. تجویز دارو باید فورا قطع شود و در صورت نیاز به درمان خاص، از درمان های داخل عروقی استفاده شود.
 • واكنش های شديدی كه نياز به درمان اورژانسی دارند، ممكن است به شكل واكنش گردش خونی همراه با گشاد شدن عروق محيطی و افت فشار خون، تاكيكاردی رفلكسی، بی قراری، گیجی و سيانوز رخ دهد كه احتمالا منجر به کاهش سطح هوشیاری می شود.

 

 • افت فشار خون، برونکوسپاسم و اسپاسم حنجره یا ادم غیر معمول اتفاق می افتد. واکنش های تاخیری متوسط بسیار نادر است.
 • احساس گرما و سردرد به طور شایع گزارش شده است. سو هاضمه، لرز یا تعریق و واکنش های وازوواگال رایج نیستند. در موارد نادری تغییر در دمای بدن و تورم غدد بزاقی امکان پذیر است.

عوارض تنفسی

قطع تنفس، تنگی نفس، دیسترس تنفسی و سرفه شایع است و ایست تنفسی و ادم ریوی واکنش های شایع نیست.

عوارض قلبی عروقی

 • تغییرات ضربان قلب و فشار خون و ریتم قلب
 • در موارد نادری حوادث جدی ترومبوآمبولیک ناشی از انفارکتوس میوکارد گزارش شده است.
 • تهوع و استفراغ
 • سرگیجه، سردرد، اضطراب یا گیجی، فراموشی، مشکل در صحبت کردن، بینایی و شنوایی، تشنج، لرزش

 

موارد منع مصرف مگلومین آنتی مونیت

 • حساسیت به مواد حاجب ید دار
 • تیروتوکسیکوز
 • نارسایی قلبی

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۵۴۱۰۹۰۰۰ -۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.